wtorek, 18 czerwca 2013

Zadania z równań całkowych. Krasnow, Kisielew, Makarenko.

Miło mi poinformować, że w folderze Matematyka PG -> Semestr 3 -> Równania całkowe, na moim chomiku, pojawił się dzisiaj DZIAŁAJĄCY plik pdf z "Zadaniami z równań całkowych" autorów Krasnow, Kisielew, Makarenko. Jakieś dwa, trzy lata temu pojawił się w internecie plik z tą książką, którą zeskanowała znajoma z roku. Wszyscy namiętnie ją powielali, aż naraz wszystkim ten plik padł. Jak to możliwe? Nie mam pojęcia. Próbowałam znaleźć działający pdf w odległych czeluściach internetu, ale nie znalazłam. Bardzo trudno jest też tę książkę kupić, ponieważ nie jest już wydawana. Na allegro znalazłam jeden egzemplarz, ale po rosyjsku;) Zatem bierzcie i uczcie się z tego wszyscy! :D
Na zakończenie ciekawostka: 103 strony udało mi się zeskanować dokładnie w 47minut!
W razie czego posada w punkcie ksero murowana :D

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Ważniak i WikiDowody, czyli dwie strony dla studenta

I. Wydaję mi się, że mało osób wie, że Wikipedia ma taką oto śliczną siostrę;)


Coś cudownego, bo można znaleźć tutaj naprawdę sporo dowodów do znanych i powtarzających się twierdzeń. Na przykład:

1)  Dowody twierdzeń o "arytmetyce" granic ciągów.
2)  Dowód twierdzenia o trzech ciągach.

I coś mniej trywialnego:

1) Nierówność Minkowskiego (Nierówność ta była przedstawiona na pierwszych zajęciach z topologii na matematyce PG)

II. Kolejną stroną jaką chciałabym zaprezentować jest:


Portal ten został stworzony specjalnie dla studentów informatyki, jednak myślę, że każdy studiujący kierunek techniczny znajdzie tam coś dla siebie. Ja polecam oczywiście działy matematyki;) Znajdują się tam porządnie wykonane wykłady z mnóstwem twierdzeń i co ważne ich dowodów oraz ćwiczenia z rozwiązaniami.

A oto co znajdziecie na Ważniaku z Matematyki:

Treści kształcenia w zakresie Przedmioty
Analizy matematycznej i algebry liniowej Analiza matematyczna
Analiza matematyczna 2
Algebra liniowa z geometrią analityczną
Metody optymalizacji

Metod probabilistycznych i statystyki Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka
Matematyki dyskretnej Matematyka dyskretna 1
Matematyka dyskretna 2
Logika i teoria mnogości
Logika dla informatyków
Teoria kategorii dla informatyków

Pozdrawiam.

czwartek, 6 czerwca 2013

GeoGebra, czyli program cud!

"GeoGebra to wielokrotnie nagradzane, darmowe oprogramowanie do wspomagania nauki matematyki dla uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów. Łączy ono w sobie szereg narzędzi pomocnych w opanowaniu takich zagadnień jak geometria, algebra czy analiza matematyczna.

Program z racji łatwej obsługi i sporych możliwości doskonale nadaje się jako narzędzie do wspomagania nauki zarówno dla osób stawiających pierwsze kroki w świecie matematyki, jak również studentów czy prowadzących zajęcia. Oferowana funkcjonalność pozwala m.in. rysować wykresy dla wskazanych funkcji liniowych i kwadratowych, liczyć pole powierzchni figur w układzie współrzędnych, obliczać kąt pomiędzy prostymi lub punktami, wyznaczać punkty przecięcia wykresów dwóch funkcji, przesuwać obiekt o dany wektor, obracać o zadany kąt, wyliczać odległości itp. Wszelakie wprowadzone do GeoGebry obiekty wyświetlane mogą być w 3 reprezentacjach - graficznej, algebraicznej i komórkach arkusza kalkulacyjnego. Wszystkie one są ze sobą dynamicznie połączone, co pozwala na automatyczną aktualizację danych we wszystkich reprezentacjach w momencie ich zmiany w jednej z nich.

Narzędzie doskonale nadaje się również do tworzenia rysunków pomocniczych w różnego typu projektach, prezentacjach itp. Poszczególne dane i obiekty nanoszone mogą być ręcznie na układ współrzędnych, jak również automatycznie po wpisaniu wzoru funkcji. Wygenerowany wykres bardzo łatwo zapisać można na dysku w celu późniejszej modyfikacji. Dodatkowo istnieje także możliwość jego bezpośredniego umieszczenia w systemowych schowku. GeoGebra pozwala dowolnie cofać i przywracać wprowadzane zmiany.

GeoGebra daje możliwość zapisu gotowego projektu do pliku GGB, a także jego eksportu do formatu HTML, PDF, PNG, EPS, SVG i EMF."


Opis programu pochodzi ze strony: http://www.dobreprogramy.pl/

Od niepamiętnych już czasów szukałam programu do tworzenia figur przestrzennych, aż tu dzisiaj, całkiem przypadkiem odkryłam GeoGebre. Jestem niesamowicie nim zachwycona (dosłownie miłość od pierwszego wejrzenia;)). Jest banalnie prosty w obsłudze, darmowy i do tego po polsku! Przedstawiam kilka dzisiejszych rysunków:
Ten program to potężne narzędzie. Ja odkryłam go przy okazji zadania dotyczącego funkcji kwadratowej: Funkcja kwadratowa. Pewnie nie raz będę korzystać z niego właśnie przy okazji rysowania wykresów funkcji, ale póki co wracam do rysowania brył :)

Pozdrawiam