"Testy maturalne. Matematyka. Poziom rozszerzony."
Wydawnictwo Aksjomat
Witam, w tym roku pracuję z kilkoma osobami na tym zbiorze zadań i muszę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczona. Stara wersja (czerwona), niestety okazała się totalną porażką (Klik!), a ta jest super. Znajdziemy w niej 28 zestawów z zadaniami testowymi+kodowanymi i tyle samo zestawów z zadaniami otwartymi (posegregowane na 11 działów) oraz 15 testów. Zdania są naprawdę przemyślane i ciekawe. Patrząc na zadania z matury 2015 i na zadania z tej książki poziom, moim zdaniem. jest zbliżony. Czy przygotuję ona maturzystę na tyle, aby nie czuł się zaskoczony zadaniami w 2016? Myślę, że tak i śmiało polecam ten zbiór zadań.
A teraz czas na rozwiązanie jednego z wybranych przeze mnie zadań. Wybrałam zadanie 12 z testu VI str.181.
W czworokącie ABCD przekątne są prostopadłe oraz na tym czworokącie można opisać okrąg o środku w punkcie O. Udowodnij, że łamana AOC dzieli czworokąt ABCD na dwie figury o równych polach.
Na jednym z matematycznych forów ktoś napisał, że jest to: "bardzo fajne zadanie gimnazjalne". No cóż, ja osobiście się z tym nie zgadzam, pomimo, że sposób rozwiązania tego zadania przez tą osobę jest faktycznie gimnazjalny. Dla zainteresowanych: klik!. Jak ja pierwszy raz narysowałam rysunek do tego zadania to skupiłam, się na kątach, a co z tego wyszło każdy może zobaczyć powyżej. W związku z tym nazywanie tego zadania "gimnazjalnym" to przesada, ponieważ, nie zawsze wpadnie się na najprostszy, w obliczeniach. sposób. Myślę, że jest to jednak fajne zadanie na maturę rozszerzoną, bo wymaga trochę wiedzy, doświadczenia i spostrzegawczości. I do tego da się je rozwiązać kilkoma różnymi sposobami, a to jest bardzo ważne przy tego typu zadaniach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz