niedziela, 14 października 2012

Podręczniki a matura podstawowa 2013

I. Matematyka z plusem.

Na rynku są różne podręczniki. Jedne lepsze, drugie gorsze. Moimi ulubionymi podręcznikami są te z serii Matematyka z plusem.

"Matematyka z plusem"
Wydawnictwo GWO

Dlaczego najbardziej lubię te podręczniki?
Myślę, że to przede wszystkim kwestia przyzwyczajenia. Ja sama od podstawówki aż po liceum uczyłam się tylko z tych podręczników. Uwielbiam to, że są przejrzyste. Mamy tylko dwa kolory czcionki: czarny i granatowy. Najważniejsze informacje (przypomnienia) na żółto, ciekawostki na zielono. Wszystko to sprawia, że nauka z tych podręczników jest przyjemna. Oczywiście, jednak ładna oprawa to nie wszystko. Patrząc na podręczniki okiem korepetytorki, najlepszy podręcznik dla mnie to ten co ma dużo zadań ściśle maturalnych. Ja na zajęciach z uczniami, których przygotowuję do matury podstawowej, robię zadania przede wszystkim z tych podręczników, a zadania domowe biorę ze zbiorów zadań z tej samej serii. W zeszłym roku przygotowywałam 12 osób do matury podstawowej i średnia wyszła 75%.

Podsumowanie. Jak przygotować się do podstawowej matury?
Ja doskonale wiem jakie zadania są na maturze, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę itd. Jeśli ktoś sam chciałby przygotowywać się do matury podstawowej, a przez całą szkołę średnią miał te podręczniki myślę, że w ostatniej klasie mógłby być troszkę zagubiony. Co więc polecam?


"Testy maturalne. Matematyka"
Wydawnictwo Aksjomat

W książce tej mamy po 20 zestawów zamkniętych i 20 otwartych oraz 25 zestawów maturalnych. Wszystko posegregowane na działy, co bardzo ułatwia pracę. Dopiero na końcu w zestawach maturalnych mamy "wszystko na raz". Uważam, że jest to świetna książka, a całą teorię do niej znajdziemy właśnie w podręcznikach "matematyka z plusem".



II. MATeMAtyka.


Ostatnio "odkryłam" jednak inne podręczniki, które mają wielki potencjał.



"MATeMAtyka 1. Zakres Podstawowy"
" MATeMAtyka 2.  Kształcenie ogólne w zakresie podstawowym i rozszerzonym"
Wydawnictwo: Nowa Era

Dlaczego ostatnio? Bo dopiero w tym roku przyszła do mnie jedna osoba z tym podręcznikiem. Najczęściej przychodzą właśnie z "Matematyką z plusem" lub podręcznikami wydawnictwa Podkowa o których za chwilę. Mam nadzieję, że w przyszłości się to zmieni i więcej szkół będzie wybierać te podręczniki.

Co spodobało mi się w tej książce?
Tak jak "Matematyka z plusem" jest niesamowicie przejrzysta. Podręcznika jak każdy podręcznik ma na początku, dwa, trzy przykłady, a później zadania do samodzielnego wykonania. Co więc go wyróżnia? W czym jest lepszy od poprzednio omawianego? 


Może i to błahostka, ale od niej zaczniemy. Każdy temat zaczyna się ciekawostką z życia wziętą i ściślej lub luźniej powiązaną z matematyką. Niby nic, a dla mnie od razu przyjemniej ogląda się taki podręcznik. Nie jest to przedmiot, jak wielu się wydaje, całkowicie nieżyciowy. Matematyka towarzyszy nam ciągle, ale po prostu jej nie zauważamy. Dzięki takim wstawką mam wrażenie jakby matematyka zyskała nową "ludzką twarz".

A teraz najważniejsze. Po każdym dziale są trzy zestawy z zadaniami. Uważam, że są o wiele lepsze niż te z "matematyki z plusem", bo pisane już ściśle pod kątem matury. Swoją drogą po zestawach powtórzeniowych (w podręczniku z kształceniem podstawowym) jest dodatkowo kolejny zestaw zadań zatytułowany: "Przed obowiązkową maturą z matematyki". Znajdziemy tam test oraz zadania krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. Jak dla mnie rewelacja.

Kolejną rzeczą równie istotną, wyróżniającą ten podręcznik jest:


Zbiór zadań powtórzeniowych przed nowym tematem.

Przy okazji wspomnę, że w "Matematyce z plusem" nie ma prawie wcale zadań z parametrem, pomimo, że podręcznik ma zakres: podstawa z rozszerzeniem. Natomiast w Nowej Erze jest tych zadań sporo. Trzeba także zauważyć, że parametry nie pojawiają się tylko na rozszerzeniu. Od trzech lat, na podstawowej maturze za każdym razem był parametr.

Maj 2010


Maj 2011


Maj 2012



Podsumowanie. Jak przygotować się do podstawowej matury?
Uważam, że osoby, które miały od pierwszej do ostatniej klasy szkoły średniej te podręczniki, powinny być świetnie przygotowane do matury podstawowej. Jako powtórzenie polecałabym jeszcze raz zrobić te zestawy zatytułowane "Przed obowiązkową maturą z matematyki", chociaż rozwiązanie zestawów powtórzeniowych, także nie zaszkodzi. Po sumiennym wykonaniu tych zestawów, zabrać się za arkusze maturalne i minimum 75% z matury podstawowej gwarantowane.

III. Matematyka w otaczającym nas świecie.


"Matematyka w otaczającym nas świecie"
Wydawnictwo Podkowa

Niestety, jest to najgorszy podręcznik z jakim miałam do czynienia. Całkowicie nie przypadła mi do gustu szata graficzna. Podręcznik jest jak tęcza: "milion pięćset" kolorów i rodzajów czcionki. Jednak, wygląd jak wygląd, o gustach się nie dyskutuje. Treść opiszę na przykładzie działu "Funkcja wykładnicza i logarytmiczna" klasa 2, kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym.

 



Pierwszy temat działu: potęgi o wykładniku rzeczywistym. Zamiast zrobić krótkie powtórzenie z działań na potęgach zaczynamy od jakiś dwóch kompletnie oderwanych od rzeczywistości przykładów. Później nie jest lepiej. Działania już są, ale absolutnie nie związane z matura, a już na pewno nie ułatwiające wejście do nowego tematu: logarytmów. Dalej wykresy funkcji. W przykładzie są tylko narysowane, a w ćwiczeniach do samodzielnego wykonania trzeba już określać własności. Przeskakujemy parę tematów, od razu do logarytmów. To, że w podręcznikach zazwyczaj jest przykładów tyle co kot napłakał rozumiem, ale żeby zrobić raptem 5 czy osiem zadań po 3 przykłady, tego nie rozumiem. A zadania tak jak i przykłady znowu nie mają nic wspólnego z maturą. I tak każdy dział.

Podsumowanie. Jak przygotować się do podstawowej matury?
Nie chcę zabrzmieć złośliwie, ale osobie która miała przez całą szkołę średnią te podręczniki radziłabym iść na korepetycje. Szczególnie, jeśli jeszcze ocena na koniec przedostatniej klasy była nieciekawa. Najwięcej osób przychodzi do mnie mając właśnie te podręczniki i jeszcze ani jedna nie miała wiedzy dostatecznej.

Jeśli jednak ktoś się uparł, że chce samodzielnie przygotować się do matury, to polecam ten sam zbiór co dla osób z matematyką z plusem, czyli "testy maturalne" wydawnictwa Aksjomat.

IV. Matematyka. Krzysztof Kłaczkow.



"Matematyka. Zbiory zadań do liceów i techników"
Oficyna Edukacyjna * Krzysztof Pazdro

Szczerze powiem, że podręczników na oczy nie widziałam, tak jak każdy z moich uczniów przychodzący do mnie z tymi zbiorami zadań. A zbiory te są najlepszymi, moim zdaniem, dostępnymi na rynku. Te książki są typowe dla dobrych szkół, nastawionych na to, że w klasie większość osób będzie zdawać maturę rozszerzoną. I tak, jeśli ktoś przez całą szkołę średnią sumiennie uczył się z tych zbiorów to matura nie tylko podstawowa, ale i rozszerzona w kieszeni.

Podsumowanie. Jak przygotować się do podstawowej matury?
Jeśli ktoś pomimo to, że miał te podręczniki i/lub zbiory zadań, a chce zdawać tylko podstawę, do powtórzenia polecam:



"Obowiązkowa matura z matematyki. Zakres Podstawowy"
Wydawnictwo Operon

Dziesięć działów. Po kolei: test, zadania krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. W książce 5 arkuszy maturalnych, a na płycie dodatkowych 20! Pełne odpowiedzi. Jest to zdecydowanie trudniejsze repetytorium niż Aksjomatu, w sam raz dla osób po trzech/czterech latach z książkami od Pazdro. Myślę, że Aksjomat mógłby po prostu takie osoby nudzić. A tu porządnie powtórzymy podstawę i nie będziemy się nudzić, bo nawet najprostsze zadania wymagają chwili zastanowienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz