wtorek, 9 października 2012

Matematyka na PG

Kierunek Matematyka na Politechnice Gdańskiej nie jest dobrym odnośnikiem do polecania książek, ponieważ tam każdy dział matematyki ma osobny przedmiot podczas, gdy na pozostałych kierunkach najpopularniejsze działy takie jak Analiza matematyczna, Algebra, Geometria Analityczna są realizowane na jednym przedmiocie ogólnie zwanym matematyką.

Polecając poniższe książki wybrałam zatem kierunek Zarządzanie. Jak wygląda program można zobaczyć tu: Siatka godzin

Semestr I

1)



"Analiza Matematyczna 1- Przykłady i zadania"
"Analiza Matematyczna 1- Definicje, twierdzenia, wzory"
Marian Gewert i Zbigniew Skoczylas

( Jest także trzecia książka z cyklu pt. "Analiza Matematyczna 1- Kolokwia i egzaminy" ja jednak osobiście wcale z niej nie korzystałam)

Dlaczego polecam te książki:
Tak jak "Matematyka. Elementy..." jest napisana przystępnym językiem. Podział na dwie książki, gdzie w jednej są przykłady, a w drugiej definicje jest bardzo wygodny. Ogólnie umieszczenie przykładów w osobnej książce już sugeruje nam, że jest ich dużo i tak w istocie jest. Zadania do samodzielnego wykonania znajdują się i w jednej i w drugiej książce. Po przeanalizowaniu rozwiązań, bez problemu idzie je samodzielnie rozwiązać.


Minusy: Jedynym minusem jest tylko to, że przykłady i zadania nie są już takie proste jak w poprzedniej polecanej przeze mnie książce. Dlatego sugeruje zacząć najpierw od  "Matematyka. Elementy..." a wtedy "Analiza Matematyczna 1" już nie wyda się taka straszna.

Spis Treści


2)

"Zbiór zadań z matematyki"
Kazimiera i Tadeusz Jankowscy
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

Dlaczego polecam tę książkę: 
Jest to typowy zbiór zadań. Przed każdym tematem jest parę przykładów, ale zdecydowanie za mało, żeby to wystarczyło do samodzielnego rozwiązania zadań. Sięgamy po tę książkę, gdy mamy już jakąś wiedzę. Jest świetna do powtórki przed kolokwium. Dwa pierwsze działy to typowe działy z analizy matematycznej, czyli Pochodne i Całki funkcji jednej zmiennej. Trzeci dział to Algebra, czyli działania na macierzach, wyznaczniki, macierz odwrotna i układy równań liniowych.

Semestr II

Dla semestru drugiego polecam kontynuacje książek z semestru pierwszego. Takie same plusy i minusy.


1)

"Analiza Matematyczna 2- Przykłady i zadania"
"Analiza Matematyczna 2- Definicje, twierdzenia, wzory"
Marian Gewert i Zbigniew Skoczylas



2)

"Funkcje wielu zmiennych. Całki wielokrotne. Geometria analityczna."
Kazimiera i Tadeusz Jankowscy
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej
3)


"Zadania z matematyki wyższej"
Kazimiera i Tadeusz Jankowscy
Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej

Nie są to dwie różne książki. Jedna jest z 2009, a druga z 2010. Nie różnią się niczym oprócz kolorem okładki. Możliwe, że w tej z 2010 są poprawione błędy, jednak ja mam je obie (nie wiem jak to się stało) i do tej pory nie zauważyłam żadnej różnicy.

Co zawiera książka?
  • Liczby zespolone.
  • Równania różniczkowe zwyczajne.
  • Szeregi liczbowe i funkcyjne.
Literatura dodatkowa



"Analiza matematyczna w zadaniach. Część I  i II"
Włodzimierz Krysicki, Lech Włodarski

Dla mnie jest to Matematyczna Biblia w dwóch częściach. Jest to obowiązkowa pozycja dla studentów matematyki, ale skorzystają z niej także inni. Teoria, przykłady i mnóstwo zadań. Każda z książek ma po około 500 stron i 20 działów. Nie będę przytaczać wszystkich. Dla zainteresowanych:

Spis Treści- Część 1
Spis Treści- Część 2

Uwaga: Nie jest to lektura, którą się czyta łatwo. Jest napisana typowo "matematycznym językiem". Dla jednych to plus dla innych minus, jednak mimo wszystko myślę, że warto się zapoznać z tymi książkami.


3 komentarze:

  1. A jakie pozycje polecasz na I semestr matematyki (też PG)? Glownie chodzi mi o analizę, bo widzę, że jest najtrudniejsza (no i te 10 ECTS aż). Mam już "Biblię" i zbiór Jankowskich. Czy te zbiory wystarczą? Jaki podręcznik do analizy polecasz, żeby zrozumieć dowody twierdzeń (jednak na matematyce jest na to większy nacisk niż na innych kierunkach)?

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że "Analiza w zadaniach" Krysickiego i Włodarskiego wystarczy.
    Owszem jest na matematyce o wiele więcej definicji i twierdzeń, ale jakoś specjalnie nimi nie katują. Przynajmniej ja miałam takie wrażenie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetny poradnik, studiowałem na PG elektrotechnike ale po 2 semestrze zabraklo samo zaparcia do nauki po wlasnie nie zdanej matematyce. Z Krysickiego uczylem sie granic, pochodnych, i calek. Myslisz, że jak przerobie jeszcze szeregi i rownania rozniczkowe z tej pozycji to bedzie mozna powiedziec, ze umiem material analizy potrzebny na studiach technicznych w polsce?

    OdpowiedzUsuń